K odhalení sluchového postižení by v ideálním případě mělo dojít ještě v průběhu pobytu matky s dítětem v porodnici. Často se však stane, že sluchové postižení je odhaleno až mnohem později, lehčí sluchová vada v mnoha případech až v prvních letech života.

Při sebemenším podezření na možnou sluchovou vadu je nutné odborné vyšetření (ORL, foniatr), při potvrzení sluchové vady pak včasné přidělení sluchadel či doporučení na kochleární implantaci.

O sluchovou vadu se může jednat, pokud dítě několik měsíců po narození nereaguje na zvuky, neslyší na zavolání, přestává žvatlat. Důležitým obdobím je 4.-6. měsíc života dítěte. Do této doby žvatlají i děti neslyšící, které při absenci zpětné sluchové vazby tehdy žvatlat přestávají.

Někdy se stane, že dítě reaguje na vaše pokyny jen na malou vzdálenost a později, když začne chodit a vzdaluje se od vás, přestává reagovat na řeč. V pozdějším věku si můžete všimnout, že se vaše dítě často dožaduje opakování sdělení, zesiluje rádio, televizi. Takto se může projevovat nedoslýchavost, i zde je nutné vyhledat odbornou pomoc. Může se jednat o vrozenou vadu sluchu či poruchu způsobenou např. častými záněty středouší, infekcemi apod.

Klinický logoped v tomto případě pomůže najít vhodnou komunikační strategii pro vaše dítě (orální cestu, znakování či jiný způsob alternativní komunikace).

Sdílet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *